"One Book" Reading Promotion Projects

Selected List by Author

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z

Authors Beginning with "W"

Alice Walker
“Color Purple”
     Miami (Florida) 2007 Feb

Frank X Walker
“Affrilachia”
     * State-wide program (West Virginia) 2013

Mildred Walker
“Winter Wheat”
     * State-wide program (Montana) 2003

Carolyn Wall
“Sweeping up Glass”
     Thousand Oaks (California) 2010

Daniel Wallace
“Big Fish”
     Gadsden (Alabama) 2006-07
     South Baldwin County (Alabama) 2003
     Northwest Indiana (Indiana) 2005
     Wayne County (North Carolina) 2005
     Allen (Texas) 2014

Velma Wallis
“Two Old Women”
     Sterling (Massachusetts) 2006
“Two Old Women: An Alaskan Legend of Betrayal, Courage, and Survival”
     Ronan (Montana) 2002 -03 -

Jeanette Walls
“Glass Castle”
     Galveston County (Texas) 2009

Jeannette Walls
“Glass Castle”
     Middletown (Connecticut) 2007
     Battle Creek (Michigan) 2008
     East Lansing (Michigan) 2006
     Saginaw Area (Michigan) 2007
     Bowling Green (Ohio) 2007
     Dayton (Ohio) 2007
     Findlay-Hancock County (Ohio) 2008
     Richardson (Texas) 2007
     Culpeper (Virginia) 2007
     Neenah (Wisconsin) 2006
     Cayuga County (New York) 2008

Jess Walter
“[The works of]”
     Spokane Area (Washington) 2007

Chip Ward
“Canaries on the Rim”
     Park City (Utah) 2009

Donna Wares
“My California Journeys By Great Writers”
     Whittier (California) 2007

Robert Penn Warren
“All the King's Men”
     Huntsville (Alabama) 2002 June
     Bakersfield (California) 2007

Larry Watson
“Montana 1948”
     Bloomington-Normal (Illinois) 2004
     Zionsville (Indiana) 2007
     Ionia County (Michigan) 2006
     Traverse City (Michigan) 2005
     La Crosse (Wisconsin) 2003
“White Crosses”
     Wahpeton (ND) and Breckenridge (MN) (North Dakota) 2003

Will Weaver
“Sweet Land”
     Prior Lake-Savage (Minnesota) 2007-08 (adult) -
“Sweet Land: New and Selected Stories”
     Austin (Minnesota) 2008

H. G. Wells
“War of Worlds”
     Gainesville (Florida) 2004

H.G. Wells
“Time Machine”
     Lafayette (Indiana) 2008

Rosemary Wells
“Bunny Cakes”
     * State-wide program (Kansas) 2006

Eudora Welty
“Collected Stories of Eudora Welty”
     * State-wide program (Mississippi) 2009 -
“Ponder Heart”
     Davenport (Iowa) 2006

Tom Wessels
“Reading the Forested Landscape”
     Hamilton-Wenham (Massachusetts) 2008

Jessamyn West
“Friendly Persuasion”
     Connersville (Indiana) 2005
     Indianapolis (Indiana) 2002 -03 -

Stanley Gordon West
“Amos”
     Wahpeton (ND) and Breckenridge (MN) (North Dakota) 2004

W.D. Wetherell
“Wisest Man In America”
     Hanover (New Hampshire) 2011

E. B. White
“Charlotte's Web”
     Orlando (Florida) 2002
     Omaha (Nebraska) 2007 (kids)
     Madbury (New Hampshire) 2006
     Westchester (New York) 2002

Michael C. White
“Garden of Martyrs”
     Northampton (Massachusetts) 2006
     Easthampton (Massachusetts) 2006

Colson Whitehead
“Sag Harbor”
     Long Island (New York) 2011

Elie Wiesel
“Night”
     Carlsbad (California) 2007
     Chicago (Illinois) 2002 (Spring)
     Bridgewater (Massachusetts) 2007-08 -
     Wayne County (North Carolina) 2006
     Brown County (Green Bay) (Wisconsin) 2007

Simon Wiesenthal
“Sunflower: On the Possibilities and Limits of Forgiveness”
     Loudoun County (Virginia) 2004

Marianne Wiggins
“Shadow Catcher”
     Santa Monica (California) 2009

Thornton Wilder
“Our Town”
     Norwell (Massachusetts) 2005
     Wakefield (Massachusetts) 2002
     Haworth (New Jersey) 2004
     Scranton (Pennsylvania) 2005
     Cedarburg (Wisconsin) 2004
“Bridge of San Luis Rey”
     Concord (New Hampshire) 2002
     Waukesha (Wisconsin) 2004

Terry Tempest Williams
“Refuge”
     Park City (Utah) 2012

Connie Willis
“Bellwether”
     Springville (Utah) 2005(adult) -
“Doomsday Book”
     Batavia (Illinois) 2008
     Chattanooga (Tennessee) 2006-07 (adult)

Karman Wilson
“Bear Feels Sick”
     * State-wide program (Kansas) 2008

Simon Winchester
“Man Who Loved China”
     Wilmette (Illinois) 2009

Janice Woods Windle
“Will's War”
     Abilene (Texas) 2002-03 (selection for adults)

Jacqueline Winspear
“Maisie Dobbs”
     Wilbraham (Massachusetts) 2006
     Sierra Madre (California) 2014

Jeanette Winter
“Librarian of Basra”
     Nantucket (Massachusetts) 2007 (children)

Elizabeth Winthrop
“Counting on Grace”
     * State-wide program (Vermont) 2007
“Castle in the Attic”
     Omaha (Nebraska) 2008

Tom Wolfe
“Right Stuff”
     Bakersfield (California) 2002

Tobias Wolff
“Barracks Thief”
     Highland Park (Illinois) 2008 Summer

Virginia Euwer Wolff
“Bat 6”
     * State-wide program (Oregon) 2009 (youth) -

Jacqueline Woodson
“Hush”
     Prior Lake-Savage (Minnesota) 2004-05 (teen) -
     Cincinnati (Ohio) 2004 (youth) -

Richard Wright
“Uncle Tom's Children”
     * State-wide program (Mississippi) 2008

 

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z